Hello
  Home Help Login Register DMCA Rules  
23 January 2018, 02:56:44

Skoci na stranu: 1    Idi na dno strane
Send this topic    Print
Author Topic: VA - U spomen pesniku Dusku Trifunovicu (bootleg by pparadiso) (2009)  (Read 311 times)
« on: 26 April 2014, 18:28:31 »

VA - U spomen pesniku Dusku Trifunovicu (bootleg by pparadiso) (2009)

Dusko Trifunovic (1933-2006)

U Novom Sadu, 2006. u 73. godini priminuo je veliki srpski pesnik Dusko Trifunovic. Sa srpske pesnicke scene otisao je jedan od njenih najdarovitijih i najcudesnijih pesnika. Sa sigurnoscu se moze istaci da je on bio jedan od  najplodnijih pesnika u posljednih 50 godina. Dokazao je da u srpskom pesnistvu ima toliko prostora, lepote, blagosti i toliko nedostignutih visova. On je pisao divnu, veliku i romanticnu poeziju.

Dusko Trifunovic, je rodjen u selu Sjekovcu, kod Bosanskog Broda. Zavrsio je bravarski zanat i srednju sumarsku skolu, kada je i poceo da pise pesme i da se bavi literaturom. Napisao i nekoliko velikih zbirki pesama, "Zlatni kursum" (1958), "Babova rdjava bastina" (1960), "Jetke pripovjetke" (1962), "Tumac tiranije" (1966) i "Sok soba" (1972). To je bila lirika potpuno samoniklog, svojeglavog i cudesnog, bogomdanog pesnika. Bio je pesnik filozof, nepopravljivi individualac sa svojim mislima o svetu u kojem je zivio. Pomenute zbirke pesama uistinu mogu da prosvete i prosvetle svakog citaoca, ukoliko im se iskreno i dusno prepuste. Tek kasnije je zavrsio studije knjizevnosti na filozofskom fakultetu u Sarajevu. Stitio se i sopstvenom i tudom vedrinom u zivotu. Okusao se i u drugim knjizevnim radovima i vrstama. Napisao je dosta knjiga, najvise za decu, zatim nekoliko romana i drama. Napisao je veliki broj pesama za muzicare i muzicke sastave. U to vreme postao je veoma popularan pesnik kod slusalaca zabavne i rok muzike, jer su njegove pesme izvodili muzicki sastavi i pojedinci u ondasnjoj Jugoslaviji, "Indeksi", "Bjelo dugme", "Zdravko Colic"  "Jadranka Stojakovic" "Teska Industrija" " Cod" i mnogi drugi popularni sastavi i pevaci. Autor je brojni hitova, kao sto su: "Glavo luda", "Tajna veza", "Sta bi dao da si na mom mjestu", "Zlatna ribica". Pocetkom rata, otisao je iz Sarajeva i iz Bosne, gdje je javno knjizevno delovao punih 50 godina. Sve svoje zbirke pesama, osim poslednje, objavio je u Sarajevu. Ovaj divni i nezaboravni pesnik dozivjeo je pod svoju starost, da ga oni koje je proslavio, a to su muzicari, zaborave pred kraj zivota i da mu ne pomognu materijalno, kad mu je najteze bilo, u njegovim penzionerskim, Novosadskim danima. Raspad Jugoslavije i gradjanski rat su ga veoma potresli. Ipak, pred samu smrt, njegovi vojvodjanski prijatelji, Novosadska izdavacka kuca "Prometej" i Suboticki "Radio-Herc", objavili su njegova izabrana djela u 15 knjiga.

Dusko Trifunovic, to divno pesnicko i ljudsko stvorenje, sahranjen je u Karlovcima po svoj izricitoj zelji, na jednoj blagoj padini Cerata, brda prema Sremskim Karlovcima. Komemoracija je obavljena u Matici Srpskoj u Novom Sadu, a ispratile su ga do poslednjeg prebivalista hiljade njegovih postovalaca. Ovu svoju poslednju zelju ostavio je testamentarno u svojoj poetskoj zbirci, "Veliko spremanje" (2005).

"...Pamtite me po pesmama mojim..." Nikada ga necemo zaboraviti, jer se njegovi stihovi ne mogu zaboraviti.
============================================================================================================

Genre................: Pop, Rock, Folk
Source...............: CD, Vinyl, Cassete
Year.................: 2009
Ripper...............: Easy CD-DA Extractor 5.03 & Plextor X-B950UE
Codec................: LAME 3.96
Version..............: MPEG 1 Layer III
Quality..............: Insane, (avg. bitrate: 320kbps)
Channels.............: Stereo / 44100 hz
Tags.................: ID3 v1.0, APE v2.000
Ripped by............: pparadiso on 16.5.2009
Included.............: NFO
Covers...............: Front

Spisak pesama:

01. Bijelo Dugme - Glavni junak jedne knjige
02. Cod - Sve bi dao da mi kazes da jos za nas ima nade
03. Indexi - Cajtnot
04. Jadranka Stojakovic - Ja nisam tvoga kova
05. Teska Industrija -  - Kadija
06. Zdravko Colic - Da mi nije ove moje tuge